Niedziela, 16 grudzień 2018 Speedtest lokalny   |   Speedtest   |   Zaloguj się
pomockontakt
Centrum pomocy
Router WiFi w domu
Jaki router wybrać?

Przed przedstawieniem odpowiedzi na pytanie jaki router wybrać należy powiedzieć co to jest router. Router to urządzenie pracujące w trzeciej warstwie sieciowej modelu OSI i pełni rolę węzła komunikacyjnego. Na podstawie informacji zawartych w pakietach TCP/IP jest w stanie przekazać pakiety z dołączonej do siebie sieci Ÿźródłowej do docelowej, rozróżniając je z wielu dołączonych do niego sieci.

W domu jak i biurze przeciętnego użytkownika routery z bardzo rozbudowanymi funkcjami nie są potrzebne. W trakcie wyboru routera należy kierować się podstawowymi potrzebami i odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania:
  • Czy będę korzystał z sieci bezprzewodowej?
  • Czy zależy mi aby zasięg WiFi obejmował całe mieszkanie?

Wydaje się, że pierwsze pytanie nie wymaga komentarza, ale ostatnie tak. Podczas
wyboru routera należy dokonać zobrazowania naszej sieci na kartce papieru. Dla wielu osób może wydawać się to œmieszne, ale naniesienie na plan własnego mieszkania lub domu, urządzeń komputerowych i ich lokalizacji pomaga w doborze odpowiedniego sprzętu. Plan taki będzie też pomocny podczas zakupów, kiedy będziemy mieli wątpliwoœści - zawsze możemy pokazać nasz rysunek sprzedawcy, który pomoże dobrać odpowiedni sprzęt. Jeœśli tego nie zrobimy może się okazać, że zakupiony router nie będzie spełniał naszych oczekiwań.

Na rynku dostępne są różne routery, niektóre posiadają wbudowane modemy (np. routery ADSL używane przy usłudze Neostrada/Netia) oczywiśœcie te routery nie są odpowiednie do pracy w sieci Compower. Router podłączany do sieci Compower powinien być zgodny ze standardem Ethernet wyposażonym w gniazdo WAN (internetowe) ze złączem RJ-45.  

Kiedy odpowiemy już na pytanie jaki router wybrać, a raczej jakie mamy potrzeby należy skupić się na wyborze producenta sprzętu. Znanymi producentami są takie firmy jak: Linksys, TP-LINK, D-Link, Asus. W ofercie tych firm znajduje się cała gama urządzeń i odpowiedzenie na postawoine pytanie jaki router wybrać nie jest takie proste.

Jednak jeśœli jesteœś bardziej zaawansowanym użytkownikiem komputera z pewnoœścią zainteresujesz się tymœ, jakie cechy posiada dany model i ile oferuje więcej funkcji niż tylko podłączenie do Internetu i rozgłaszanie Internetu po całym lokalu. Dla takich osób routery z opcjami szyfrowania i możliwośœciami przekierowywania połączeń, czy innnymi zaawansowanymi funkacji będą najczęściej odpowiednimi urządzenia do kwoty 300 zł. Z drugiej strony jeœśli jesteœś osobą, która potrzebuje jedynie Internetu do pracy i rozrywki bardziej zaawansowane funkcje będę zbędne. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem są urządzenia do kwoty około 100 zł.

W przypadku kiedy wybór routera sprawia Ci problem najlepiej poradzić się osoby, która orientuje się w tym temacie o wiele lepiej. W tym przypadku skontaktuj się z działem technicznym pod numerem telefonu 507-198-995 lub 507-198-994
 Powrót na górę strony
Copyright © 2000-2018 COMPOWER
czas generowania strony: 0.0001 sek